“Ama” Demeden Charlie Hebdo Saldırısını Kınayabilmek

By | 09 Ocak 2015

Dünyaca ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo ve derginin karikatüristleri, uzun zamandır çok sayıda ölüm tehdidi alıyordu. Nedeni ise basitti; “dini değerleri aşağılamak”. En nihayetinde, henüz hangi örgütten oldukları belli olmayan kişilerce, 12 yazar ve çizer katledildi Paris’in göbeğinde. Saldırganların kimliklerine ulaşıldığı iddia ediliyor ve bu bilgiye göre, saldırganlar Fransız vatandaşı olan 2 Müslüman.

Saldırılar tüm dünyayı yıktığı gibi, ülkemizde de çeşitli şekillerde kınanmaya devam ediyor. Bu noktada, duyarlı vatandaşların katliama sessiz kalmadıkları oldukça açık. Ancak, bu Charlie Hebdo katliamına “ama”, “fakat” yumuşatmaları ile yaklaşan kesim de az değil.

Charlie Hebdo Neden Tepki Çekiyordu?

Charlie Hebdo, yapı itibariyle, her inanış ve siyasal düşünce ile dalga geçebilen, bu unsurları mizah konusu yapabilen bir mecmua olarak öne çıkıyor. Kapaklarında Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın bir köpek tarafından cinsel tacize uğradığı da var; dini liderlerin ya da peygamberlerin karikatürleri de. Haliyle, pek çok yönden tepki toplamaya açık bir dergi niteliğinde olan Charlie Hebdo, eleştirileri ise çok fazla ciddiye almıyordu.

Kutsal öğeler ile dalga geçilip geçilmemesi konusu, her ne kadar hoş bir durum olmasa da, bu konuda atılabilecek hukuki adımlar ya da normal yollardan eleştiriler yapılması varken, dergiyi basarak çizerleri öldürmek yapılabilecek en canice ve vicdansızca hareket oldu.

Hristiyanlar ile de, Budistler ile de dalga geçilen dergiyi, bugüne kadar diğer dinlerden kimse rahatsız etmemişken, bu tip bir saldırının yaşanması, Avrupa’daki İslamofobi’yi artıracak gibi duruyor. Bu durumdan da, kuşkusuz ki Avrupa’da yaşayan Müslüman insanlar kötü etkilenecek gibi duruyor.

Ne söylemek istediğimi, aşağıdaki karikatür gayet net bir biçimde anlatmış aslında;

carlos-latuff-charlie-hebdo-saldiri-karikatur

 

Çizer: Carlos Latuff

Hiçbir şekilde insan öldürmek kabul edilemez. Hele ki aydınların, yazarların ve fikir adamlarının, düşünceleri nedeni ile katledilmeleri, kınamaktan fazlasının yapılması gereken durumları oluşturuyor.

Charlie Hebdo Saldırısını “Ama” Demeden Kınayabilmek

Özellikle bizim gibi, dini yönden hassas olan bir toplumda, kutsal öğeler ile dalga geçilmesi kabul edilemez bir durumu yansıtıyor. Muhafazakar insanların yoğun olarak yaşadığı ülkemizde, dış siyasetin iç siyaseti etkilediği de herkesçe bilinirken, Charlie Hebdo katliamını kınarken bile insanlar iki kez düşünüyorlar. Ya da kınamaların sonunda, anlamsız “ama”lar, “fakat”lar çıkıyor.

Her ne kadar çizimler çoğumuzun hoşuna gitmese de, dini değerlerin korunması içgüdüsü ile olaylar yorumlanmaya çalışılsa da, bu durum insan öldürmeye sebebiyet vermemeli. Hele ki katliam yapan katillere ve canilere destek çıkar gibi, onları aklamaya çalışır gibi yorumlar yapmak, kesinlikle vicdan sınırlarını zorluyor.

Bu hafta yayınlanacak olan Türkiye’deki demirbaş mizah dergilerinden Leman, Penguen ve Uykusuz ise, ortak bir çalışma ile piyasaya çıkacaklar. Bu özel sayı, Charlie Hebdo saldırısını kınamak için hazırlanacak.

Toparlamak gerekirse, her ölüme olduğu gibi, bu ölümler de çok üzücü oldu. Üstelik, fikir yönünden barbarlar tarafından katledilen sanatçıların ölümleri, daha yıkıcı olabiliyor. En nihayetinde ise, bu tir durumların acısını, yabancı topraklarda yaşayan vatandaşlarımız çekiyor. Çünkü, İslamofobi belası nedeni ile, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza da “potansiyel terörist” gözü ile bakılıyor ne yazık ki…

charlie-hebdo-ikiz-kuleler-saldiri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir