Avrupa’da Bir Şampiyonlar Ligi Deplasmanı (Cluj – Napoca)

By | 14 Ocak 2013

 

 

Şampiyonlar Ligi grup kuraları çekildiğinde Polonya’nın Gdansk şehrindeydim. Galatasaray’a rakip olarak, Polonya’dan kolay ulaşabileceğim ülkelerin takımlarını istiyordum maça gidebilmek için.

Kuradan gelen takımlar, Manchester United (İngiltere), Braga (Portekiz) ve CFR Cluj (Romanya) olmuştu. Açıkçası hiç biri de konum olarak yakın sayılmazdı.

Hem bilet fiyatı, hem de ulaşım olarak en cazip olanı, Cluj gelmişti gözüme. O günden yaklaşık 2 ay sonrasına kadarki süreçte de hem yol biletlerimi ayarladım, hem de Ultraslan Avrupa’dan maç bileti konusunda kötü haber gelmemesi için dua ettim.

Nitekim, son dakikaya kadar netlik kazanmayan maç biletim, yola çıkmadan önceki son gecemde netleşmişti. Avrupa’da Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi deplasmanında, tribündeki yerimi alabilirdim artık. O heyecanı tarif etmem mümkün değil.

6 kasım akşamı, Varşova’dan Budapeşte’ye geçtim uçakla. Oradan dolmuşla Cluj’a geçecektim. Uçakta başka Türk arkadaşlarımla karşılaşmıştım. Yol çabucak geçti böylece.

Budapeşte’ye indiğimizde, Belçika’dan gelen Galatasaraylı renktaşları gördüm. Gurbetçi şiveleri ve çocuk heyecanlarıyla o kadar içtendiler ki…

Gece 11’de Cluj’a gidecek dolmuşum vardı. Budapeşte’de biraz takıldıktan sonra, haritalar eşliğinde sora sora Budapeşte otobüs terminaline ulaştım ve aracımı buldum. Bizdeki köy dolmuşlarından farksız bir araçla yola koyulduk.

Yolda birkaç taraftar daha eklendi dolmuşa. Üzerimizdeki forma ve atkılardan nereye gittiğimiz anlaşılıyordu. Ama herhangi bir tatsızlık yaşanmadı. Zaten nasıl yaşanabilirdi? George Hagi’nin memleketi Romanya’da, her gören o kadar sıcak davranıyordu ki bize Galatasaray formalarımızdan dolayı… Sınırda pasaport kontrolü yapan askerlerin, bizimle yarım saat futbol konuşmasından da anlaşılıyordu zaten bu.

Sabahın ilk ışıklarında Cluj’daydım. Burası gelişmemiş bir Anadolu kenti adeta. Fiyatlar çok ucuz, belki de Avrupa’nın en ucuz yerlerinden biri diyebilirim.

 

Şehir Meydanı / Cluj - Napoca / Romanya

Şehir Meydanı / Cluj – Napoca / Romanya

 

İlginç bir not var paraları ile ilgili. Romanyalıların paraları buruşmuyor. Çünkü kağıttan değil plastikten yapılıyorlar. Ayrıca para birimleri de Lei olarak yazılıyor.

İnsanları, alışıldık doğu bloku insanları gibi yaşıyor. Daha samimi, daha içten ancak daha kuralsız. Avrupa’dan sonra buradaki trafik ihlalleleri ve şehrin düzensiz görünümü göze batıyor. Yani aynı bizler gibi aslında.

Aylardır duymadığım korna sesini Romanyalılar hatırlatmıştı bana mesela.

 

Şehir Merkezi / Cluj - Napoca / Romanya

Şehir Merkezi / Cluj – Napoca / Romanya

 

Romanlara ve filmlere konu olan Dracula karakterinin kilisesi ve kalesi de bu şehrin yakınlarında bulunuyor. Şehrin bağlı bulunduğu bölge de Transilvanya bölgesi ayrıca.

Cluj, normal bir Romanya şehri gibi Hristiyan inancının yaygın olduğu bir şehir. Ancak öyle bir ayrıntı var ki, yazmazsam olmazdı. Hemen her mahallede, en azından 4-5 sokakta bir karşınıza sinagoglar çıkıyor. Şehirde önemli bir Yahudi nüfusu var.

 

Cluj Parkı / Cluj - Napoca / Romanya

Cluj Parkı / Cluj – Napoca / Romanya

 

Milli tiyatro ve opera binası, üniversite, Cluj parkı, sarı sokak denilen işportacılar sokağı, şehir meydanı, tarihi kilise, ortodoks katedrali vb. birçok önemli yeri gezdikten sonra maçı beklemeye koyuldum.

Şehrin diğer takımı FC Universitatea Cluj’un stadını da gezme şansım olmuştu. Bu stadyum daha gelişmiş ve çok daha yeni, ayrıca oldukça da modern görünümlü.

 

Sarı Sokak / Cluj - Napoca / Romanya

Sarı Sokak / Cluj – Napoca / Romanya

 

Şehrin yeme içme kültürü ile alakalı çok fazla şey öne çıkmıyor. Dükkanlarda bu yönde bir farkındalık hissetmiyorsunuz, fast food kültürü burayı da hakimiyetine almış çünkü. Ama kafelerde, börek tarzı tuzlu ürünler ve güzel kahve çeşitleri bulabilmek mümkün.

Bu zaman zarfı içinde şehirdeki Galatasaray formalı insan sayısı giderek artıyordu. İstanbul’dan ve benim gibi Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen renktaşlarımızla maç havasına girmiştik.

 

Maç Öncesi / Cluj - Napoca / Romanya

Maç Öncesi / Cluj – Napoca / Romanya

 

Maçtan önce tuvalete girme bahanesiyle stada sızdım ve kapalı tribünden fotoğraflar çekmeye başladım. Ne bir polis, ne de bir özel güvenlik görevlisi fark edememişti beni. Türkiye’de aynısını yapmaya kalksam benim için sıkıntı olabilirdi.

Maça doğru şehir meydanında toplandık. Şarkılar, marşlar, davullar eşliğinde iyice ısındık taraftarlar olarak. Romanya polisi bize eskortluk yapıyordu, sürekli olarak yanımızda bulundular. Bizler toplamda 300 – 400 kişi civarındaydık. Yani, bize ayrılan bilet sayısından daha fazlaydık. Bu nedenle bir kısmımız maçı Cluj tribününün ortasında grup halinde izleyecekti.

Meydanda yaşanan birkaç ses bombası patlama kazası nedeniyle çok sıkı bir aramanın ardından stada alındık. Patlayan ses bombaları nedeniyle bazı taraftarları göz altına almaya çalışan Romanyalı polise de pabuç bırakmadık, tek bir taraftarı dahi ellerinde bırakmayarak güzel bir ayar da verdik diyebilirim.

 

Tribün / Cluj - Napoca / Romanya

Tribün / Cluj – Napoca / Romanya

 

Tabi size burada maçı anlatmayacağım. Sadece stad ve atmosferle ilgili ufak notlar:

Dr. Constantin Rădulescu Stadı olabildiğince kötü ve çok fazla eksiklikleri var. Ayrıca kale arkası tribünü de berbat bir görüş açısına sahip.

Clujlular gürültü yapmanın kolay yolunu bulmuşlar, hiç kendilerini yormadan hoparlörden tezahürat ve alkış yapıyorlar.

Biz 90 dakika susmuyoruz, ortamımız şahane ve hiç oturmuyoruz. Gencimiz, yaşlımız, öğrencimiz, iş adamımız, hepimiz bir olmuşuz.

3 de gol atınca, eğlence için ver elini Cluj sokakları.

Maç sonunda, otobüs saatimin gelmesini bekledim bir pubta. Isındım bir yandan ve bir yandan da maç sonu yorumları okuma şansım oldu internette.

Sabaha karşı 4’te, Cluj istasyonunun yakınındaki köprü başında otobüsümü beklemeye koyuldum. Ardından yine aynı dolmuş geldi ve ben biner binmez uyudum.

Gözümü açtığımda Budapeşte’ye gelmiştim.

Çok yer gezdim, çok fazla yeni yerler gördüm, çokça da eğlendim; ama bende en büyük iz bırakan yer Cluj’dur. Sokaklarında “Gençlik Marşı”nı söylediğimiz, “Ne Mutlu Türküm Diyene” diye inlettiğimiz, “I love you Hagi” bağırışları ile de halkınca alkışlandığımız yegane yerdir.

Benim için mükemmel yaşanmışlıklara sahne olan Romanya şehri Cluj’u unutmam mümkün değil.

 

Cluj - Napoca / Romanya

Cluj – Napoca / Romanya

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir