Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

By | 03 Şubat 2016

Saçın daha sağlıklı ve canlı olması için evde doğal bakım yöntemleri uygulanabilir. Parlak, güçlü ve hoş bir görünüm için kozmetik ürünleri her zaman tercih edilmez. Pratik şekilde hazırlanan ev maskeleri uygulanabilir. Yumurta, bal ya da badem yağı gibi malzemeler ile doğal bir bakım uygulaması yapılabilir. Bu şekilde beslenme ve canlanma sağlanır.

Doğal Saç Bakımı İçin Yumurta Maskesi

Doğal Saç BakımıYıpranmış ve cansızlaşmış saç telleri için önerilen maskelerde en çok yumurtadan faydalanılır. Çünkü yumurta protein bakımından zengindir. Bu yönü ile besleyici ve canlandırıcıdır. Boya ya da güneş nedeni ile kuruyup yıpranan saç yumurta ile sağlığına kavuşur.

Saçın uzunluğuna göre 1 ya da 2 adet yumurta bir kaba kırılarak çırpılır. Köpürene kadar çırpılan yumurta köklerden uçlara kadar sürülür. Aynı zamanda diplere de masaj yapılarak yumurtanın etki etmesi sağlanır. Yaklaşık yarım saat kadar beklenir. Yumurta maskesi soğuk su ve şampuan ile arındırılır. Bu işlem haftada 1 defa ve düzenli olarak yapılmalıdır. Burada önemli olan nokta ise, yumurtanın sürülmeden önce kafanın hafif nemli olması gerektiğidir.

Sirkeli Su İle Temizlik Doğal Saç Bakımı İçin Önemli

Canlı ve sağlıklı bir görünüm için temizlik şarttır. Bu nedenle sirkeli sudan yardım alınır. 3 litrelik bir su içine 1 bardak kadar sirke konulup karıştırılır. Şampuan ile masaj yapılan kafa derisi, sirkeli su ile durulanır. Bu işlem haftada en fazla 2 defa yapılır. Saçın her zaman temiz kaldığı ve mikroplardan arındığı görülür.

Bal Maskesi İle Bakım

Eğer saç telleri sert ve kuru ise bal maskesi önerilir. 2 yemek kaşığı ölçüsündeki zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı bal karıştırılır. Bu şekilde hazırlanan bal maskesi saça ve deriye sürülür. Haftada 1 ya da 2 kez yapılabilen bu maske uygulamasında yaklaşık yarım saat kadar beklemek gerekir. Ardından hafif bir şampuan ile yıkama ve durulama işlemi yapılır.

Badem Yağı İle Nemlendirme

Kırıkların oluşması canlı ve güzel bir görünüme engeldir. Aynı zamanda uzama da kırıklardan dolayı yavaşlar. Bunun için badem yağından faydalanılır. Saç uzunluğuna göre belirlenen yağ, yarım dakika kadar çok kısık ateşte ısıtılır. Ardından hem saça, hem de deriye bu yağ uygulanır. Yarım saat kadar beklenir ve şampuan ile yıkama ve durulama yapılır. Bu işlem her hafta 1 defa tekrarlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir