Emlak ve İnşaat Sektöründe Ön Cephe Nedir, Ne Anlama Gelir?

By | 05 Mart 2017

Yapıların, binaların yol tarafına bakan kısımları ön cephe olarak isimlendirilir. Eğer bir binanın birden fazla yola bakan kısmı var ise, bu defa daha uzun olan yola bakan kısım ön cephe olarak geçer. Ancak elbette ki imar planında ön cephenin neresi olduğu belirtilmiş ise bu bilgiye sadık kalınır. Emlak sektöründe en çok satış sırasında dikkat çeken bu detay, mimarlık alanında ise çizim, proje gibi süreçlerde etkili olarak öne çıkar.

on-cephe-baranakcok-comBir toplu konut alanı ya da site hayal edildiği zaman, yan yana ya da karşılıklı yapılan pek çok binanın site alanında konuşandığı düşünülebilir. Yapıların bazı cepheleri iç kısma doğru bakarken, bazı cepheleri ise site etrafındaki caddelere bakar. İşte bu caddelere bakan kısımlara ön cephe ismi verilir. Ön cephenin arkasına düşen kısım ise arka cephe adını alır.

Emlak Sektöründe Ön Cephe

Yatırım yapacak olan kimseler, yeni ev alacak olan kişiler ya da farklı bir eve çıkmak isteyen kiracılar için ön cephe ayrıntısı önemlidir. Daha çok önü açık, ferah, yol kontrolü olan, güneş alan kısımların ön cephelerden oluşması düşünüldüğünde, bu tür özelliklere sahip olan emlakların daha değerli olduğu anlaşılabilir. Aynı zamanda ulaşım, toplu taşıma gibi konularda da ön cephe avantajlı bulunur.

Ön Cephe Çizimi

İmar planında ön cephe gösterilmiş ise çizim konusunda bir sorun olmaz. Ancak imar planında bu bilgi yok ise, çizim ve gerekli işlemler için binanın yola bakan tarafı ön cephe olarak baz alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir