Farenjit Neden Olur, Nasıl Geçer?

By | 05 Şubat 2016

Halk arasında “boğaz ağrısı” olarak bilinen farenjit, virüs ve bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon sonucu oluşur. 3 ila 10 gün arası bir süre içindede atlatılan rahatsızlık, yutkunma zorluğuna ve boğazın tahriş olmasına sebep olur. Ateş, halsizlik ve yanma gibi sıkıntılar da hastalığın belirtileri arasındadır.

Farenjit Nedir?

AFarenjit Neden Olur Nasıl Geçerğız boşluğunun arka bölümlerinde, bademciklerin olduğu kısımda oluşan enfeksiyona farenjit denir. Halk arasında boğaz ağrısı şeklinde de isimlendirilir. İyileşme süreci 3 gün ile 10 gün arasında değişir. İlaç kullanımı ile hastalığın etkisi azaltılır. Yaygın bir hastalıktır.

Akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut farenjit aniden ve güçlü şekilde ortaya çıkar, sadece boğaz iltihabı ile değil farklı hastalıklarla birlikte geçirilir. Kronik farenjit ise daha uzun süreli ancak daha hafif hissedilir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir?

Daha çok şiddetli ateş, boğaz kuruluğu, yanma, burun akıntısı ve halsizlik belirtileri ile kendini gösteren farenjit, bu özellikleri ile grip ve nezleye benzetilir.

Farenjit Neden Olur?

Virüsler ve Bakteriler; Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler ve bakteriler, farenjite de yol açabilir. Viral durum söz konusu olduğunda hastalığın kişiden kişiye bulaşması da mümkündür.

Burnun Tıkalı Olması; Burun tıkalı olduğunda nefes ağızdan alınıp verilir. O zaman da boğaz kuruluğu yaşanır. Boğaz kurulu farenjit için ciddi bir nedendir.

Reflü; Reflü hastalarının mide asitleri boğaza kadar gelir ve boğaz tahriş olur. Böylece farenjitin ortaya çıkması kolaylaşır.

Boğaz Tahrişi; Kronik farenjit oluşmasında boğaz tahrişi önemli bir sebeptir. Çok sıcak, çok soğuk, sigara ve alkol yüzünden boğaz tahriş olabilir. Tahriş olan boğaz da farenjite elverişli hale gelir.

Sigara ve Alkol; Sigara dumanından dolayı kronik farenjit vakaları ortaya çıkar. Bununla beraber alkol tüketimi de hastalığı tetikler. Sigara içilmese bile dumanından etkilenerek farenjit olunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir