Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

By | 01 Şubat 2016

Toplumun genelinde görülen göz altı morlukları bazen çevresel etkilerle, bazen de kişinin kemik yapısı ile ilgili olarak oluşur. Çukur göz yapısına sahip olmak, uykusuz kalmak, hiperpigmentasyon gibi nedenler morluklara sebep olabilir. Vücuduna iyi bakmayan, düzensiz beslenen kimselerde göz altı morlukları yaygındır.

Göz Altı Morlukları Belirtileri Nelerdir?

Göz Altı Morlukları* Deri üzerinde renk değişimleri görülür. Morluklar zaman içinde oluşmaya başlar.

* Göz altı ve çevresinde yuvarlak çizgiler ortaya çıkar. Kırışıklıklar da belirti sayılabilir.

Göz Altı Morlukları Nedenleri Nelerdir?

* Kişinin göz yapısı (buradaki kemik yapı) içe göçük şekilde olabilir. Bu durumda göz altı bölgesine sürekli karanlık ve gölge düşecektir.

* Uykusuzluk en büyük etkendir. Zorlanan ve uyuması gereken vücut, rahatsızlığının ilk belirtilerini gözlere yansıtır.

* Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak göz altı bölgesindeki melanin seviyesini artırır. Melanin arttıkça bulunduğu bölgenin rengi koyulaşır ve morumsu renk ortaya çıkar. Bu duruma “hiperpigmentasyon” da denir.

* Alerji, egzema gibi rahatsızlıklar göz altına etki eder. Ovalanan ve kaşınan bölge zaman içinde mora yakın bir renge dönecektir. Alerjiden dolayı şişen gözler de alt kısımlarına karanlık düşürür.

* Kullanılan bazı ilaçlar kılcal damarların genişlemesine neden olur. Göz altı morluklarının görülme sebeplerinden biri de bu kılcal damarlardır. Bu alandaki derinin ince olması da damarların daha çok ve yoğun görülmesini sağlar.

Göz Altı Morlukları Kimlerde Yaygın Şekilde Görülür?

Yaşlılarda, uzun süreli ilaç kullanan hastalarda, göz yapısı içe göçük olanlarda, uykusuna ve beslenmesine dikkat etmeyenlerde, alkol ve sigara konusunda sınırları aşan kimselerde göz altı morlukları görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir