İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

By | 09 Ocak 2015

İnternetten para kazanmak, eminim ki çoğu üniversite öğrencisinin, dönemsel işsizlik yaşayan kullanıcıların, ev hanımlarının, bilgisayar ile ilgili olan çalışanların ve diğer tüm meraklıların zaman zaman arama motorlarından araştırdığı bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. İşin içinde kazanç ve para olduğu için de, bazı kandırmaca ve hilelerin bu aramalarda kullanıcıların karşısına çıktığı muhakkak. Ancak, sırf aldatmacalı siteler var diye, internetten para kazanmak durumu gerçeği yansıtmıyor mu? Elbette değil.

Yazı yazarak para kazanmak, internet üzerinden çeşitli araçlar ile para kazanmak kesinlikle bir hayal ya da efsane değil. Bunu kanıtlamak için, çok uğraşmaya gerek yok. Web Master sitelerine girip forumlarda biraz gezerseniz, harıl harıl makale alış verişlerinin yapıldığını, sosyal medyada çok kalabalık takipçilere sahip hesapların alınıp satıldığını (sosyal medya reklamları kapsamında işe yarıyor), anket ya da reklam tıklama ile ilgili müşteriler arandığı görmeniz mümkün.

internetten-para-kazanmak

Daha da ileri gideyim; sırf internet işleri için kurulmuş ajanslar var. Bu makale ajanslarını, editörlük ajanslarını kuran arkadaşlar boş yere yatırım yapmadığını göre, internetin büyük bir sektör olduğunu ve ticari hacmin artarak devam ettiğini söylemek mümkün oluyor.

Peki, sıradan bir kullanıcı, bir üniversite öğrencisi, kazancını beğenmeyen bir öğretmen, yazı yazmaya eli yatkın bir mühendis, boş zamanlarını iyi değerlendirmek isteyen bir banka çalışanı, masa başı çalışan devlet memuru ya da tüm diğer bilgisayar kullanıcıları, internetten para kazanmak konusunda neler yapabilir?

1. Makale Yazarlığı – İçerik Yazarlığı

İnternetten en kolay para kazanma şekli, makale yazarlığı yapmaktır. Benim de deneyerek test ettiğim bu durum, kesinlikle bir efsane ya da yalan değil. Makale ismini de, gözünüzde büyütmeyin. Kimse sizden akademik makale falan istemiyor. Yapacağınız tek şey, makale yazdırmak isteyen sitelere ya da ajanslara, en kötü ihtimalle de tekil tedarikçilere ulaşmak ve istenilen türde makaleleri yazabileceğinizi göstermek.

Makale yazarlığında, sizden istenecek olan 100 kelime, 200 kelime, 300 kelime, 400 kelime, 500 kelime ya da 1000 kelime gibi uzunluklara sahip olan içerikleri, yine kullanılmasını istenilen anahtar kelimeleri kullanarak oluşturmak sureti ile, makaleler yazabilirsiniz. Örneklerle açıklayalım;

– 200 kelimelik bir makale siparişi var, konusu da “İnternetten Para Kazanmak”.

Verilen anahtar kelimeler ise; yazarak kazan, internetten para kazan, yazı yazarak para kazan

Yapmanız gereken tek şey, bir word sayfası açarak, makalenize uygun ve etkili bir başlık atmanız ve içeriği yazmaya başlamanızdır. Dikkat edeceğiniz noktalar ise, anahtar kelimeleri istenilen sayıda ve ek almadan, cümleler içinde geçirmenizdir. Makale yazdıran müşterilerin çoğu, anahtar kelimelerin tek bir paragrafta toplanmasını da istemez. O nedenle, anahtar kelimeleri olabildiğince farklı paragraflara dağıtabilirsiniz. En nihayetinde ise, 200 kelimeye ulaşır ulaşmaz, cümlenizi güzel şekilde bağlayıp, işi teslim edebilirsiniz.

Bu işlerde, viral reklam yazarlığı ya da benzer içerik yazarlığı yapmanız da olasıdır. Bir markaya ya da firmaya, sanki kullanıcıymış veya satıcının kendisiymiş gibi, farklı ağızlardan reklam makaleleri de yazabilirsiniz.

Makale işlerinde piyasa fiyatları ise, 2015 itibari ile, 100 kelimesi 1 TL ile 3 TL arasında değişerek, buna göre artan ya da azalan rakamlardan oluşuyor. Piyasayı düşürerek sürümden kazanmak isteyenlere ise aldanmayın; bir yerden sonra onlar da yaptıkları işin 30 kuruşlara, 50 kuruşlara değmeyeceğini anlayacaklar. Bırakın, yorulsunlar…

2. Adsense Reklamlarından Kazanmak

Bunu tam anlamı ile denemeyen, o nedenle de henüz başaramamış, ancak yakın çevresinde bu işten güzel paralar kazanan biri olarak yazmak isterim ki, güzel bir site açıp, doğru adımları atarsanız, reklamlardan yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

Örneğin, yemek tarifleri ile ilgili bir site açtınız. Domaininiz güzel, hostingi çözdünüz ve panelinizi ayarladınız. Artık uçuşa hazırsınız. İşte bu noktada, sağlam ve özgün içerikler girerek, hem hit almaya, hem de Google ve Yandex gibi arama motorlarında çıkmaya çalışacaksınız. Eğer yüklü miktarlarda reklam işlerine bulaşmadıysanız, ilk başlarda bu işten para kazanmanız oldukça düşük miktarlarda olacak. Ancak, sağlam hitler gelmeye başladığında, emin olun ki değişim dişe dokunur olacaktır.

Unutmadan söyleyeyim, benim gibi bir site açıp, aylarca o siteye içerik girmezseniz, Google da sizin sitenizi adam yerine koyup Adsense reklamları vermeyebilir. O nedenle, sitenizi güncel tutup, Adsense başvurusu yapmayı ihmal etmeyin.

evden-ve-internetten-para-kazanma-yollari

3. Editörlük İşlerinden Para Kazanmak

Kaleminiz güçlü, dil kurallarına hakim ve uğraşacak da vaktiniz varsa, çeşitli sitelerin editörlüğünü yapmanız oldukça mümkün. Ancak bunun için, önce keşfedilmeniz gerekli… Yani, yaptığınız referans işlerinizin ya da çeşitli içerikleriniz yayınlanmış olması, şart gibi bir durum oluşturuyor.

Tam zamanlı editör arayan web siteleri olduğu gibi, belli başları işler için sizlerle çalışmak isteyen siteler de çıkacaktır. Burada önemli olan nokta ise, işe kendinizi vermek ve wordpress yönetim paneli gibi çeşitli kontrol panellerine hakim olmaktır.

4. Reklamlara Tıklayarak Para Kazanmak

Bazı kuruluşların bunlar için adam tuttuğu bilgisi, herkesin malumu. Ancak, ben bu işten çevremde para kazanan görmediğim için, detaylı şekilde sizlere net bilgileri aktaramıyorum. Amerika’da bazı ajansların, sırf bu işler için binlerce kişiye ödeme yaptığını okumuştum, ne kadar doğrudur bilmiyorum…

5. Anket Doldurarak Para Kazanmak

En eziyetlisi, çoğu zaman da en aldatmacalı olanı bu seçenek. Lise yıllarında başlar bu merak, “ne olacak iki soru doldursam, harçlığıma bakarım” diye girilir ardından. Sonra, bir numara olmadığı görülünce de, unutulur gider bu hesaplar. Aradan yıllar geçer, üniversite zamanı farklı konseptte bir site bulunur ve siteye dadanılır, ancak sonuç yine hüsran.

Elbette ki kazananlar vardır, ama 10 liralar, 20 liralar için, dakikalarca oturup bir sürü anket doldurmaya değer mi, emin değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir