İphone Wi-Fi Problemine Karşın Cihazı Buzluğa Koymak Doğru Mu?

By | 05 Ocak 2015

Yıllardır İphone kullanan, Apple teknolojisinden haz alan bir insan olarak, geçtiğimiz haftalarda wi-fi problemi ile karşı karşıya kaldım. Kendi kendine kapanıp açılan cihazım, ardından wi-fi sorunu yaşamaya başladı ve hiçbir ağa bağlanamadı. Açıkçası, bu tip bir sorunu daha önceden de duymuştum ve gidip yüzlerce liraya tamir parası bayılmadan önce, internette bu sorunu yaşayanlara bir bakayım istedim.

“İphone 4s’te Wi-Fi Bağlanmama Sorunu” diye arattığımda, karşıma ilginç bir takım öneriler geldi. Bunlardan en pratiği ve şaşırtıcı olanı ise, İphone’u bir poşete sararak ya da yalın bir şekilde, aynı zamanda cihazın kapalı olması da sağlanarak, buzluğa koymak ve orada 15 – 20 dakika bekletmek!

Aslında, Wi-Fi tuşunun inaktif olduğu durumlarda, Apple bizlere “Ağ Ayarlarını Sıfırla” tavsiyesinde bulunuyor. İphone’unuzun Genel ayarlarından, Sıfırla alanına tıklayarak, karşınızdaki seçeneklerden “Ağ Ayarlarını Sıfırla” sekmesini seçerek, tüm wi-fi geçmişinizi en başa döndürebiliyorsunuz. Ancak, bu yöntem sanırım İphone wi-fi sorununu çözemiyor…

İphone 4s Ağ Ayarlarını Sıfırla

Buzluk fikri ise, herhangi bir teknik kökenden gelmediği için, tereddütlü ve tehlikeli bir yaklaşım olarak kendini gösteriyor. Açıkçası, ne kaybederim diye deneyenlerdenim ben de. İphone 4s’i, 15 – 20 dakika boyunca buzluğa koyarak bekledim. Tabi, buzluğa koymadan önce, telefonu kapattım. Süre dolduğunda, gidip telefonu aldığım zaman, önce buğulanan yüzeyi temizledim ve birkaç dakika bekledim. Ardından ise, cihazı açmaya çalıştım. İlk başta, sıcaklık ile ilgili bir uyarı geldi ekrana. Çok kısa görebildiğim bu uyarıda, cihazın çalışması için uygun sıcaklığa gelmesi gerektiği ile ilgili bir şey yazıyordu. Biraz daha bekledikten sonra telefonu açtım.

İnanması belki zor, ama wi-fi bağlantı sorunum kalmadı. Telefon tim wi-fi bağlantılarını görüyor ve sorunsuz bağlanabiliyor hepsine. Sanıyorum ki bu durum, cihazın içindeki sıcaklık değişiminden etkilenen ya da genleşme özelliğine dayalı bir durumdan kaynaklanan bazı unsurların etkisi ile ortaya çıkıyor.

İphone 4s wi-fi Bağlanmama Sorunu

Ancak, bu yöntem bazı açılardan güvenli değil. Örneğin, bu yöntemden birkaç ay sonra, ekranda siyah noktalar ve çevresinde karartılar gören kullanıcıların yorumları da çeşitli forum sitelerinde bulunuyor. Ekran görüntüsü ve pikseller hakkında sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Yani, teknik açıdan çok güvenilir olmasa da, pratik anlamda işe yarayan bir uygulama buzluğa telefon koyup bekletme fikri.

Denemesi bedava, ancak telefonu buzluğa “yatırım tavsiyesi değildir”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir