Kalabalıkta Birileri Var – Askeri Öğrenciler!

By | 09 Aralık 2011

Üniversite yıllarının, öğrencinin özgüveni ve sosyal alt yapısını oluşturma konusunda altın bir zaman dilimi olduğu sanırım tartışılmaz. Kulüpler, topluluklar nezdinde onlarca proje gerçekleştirilebilir, liderlik yeteneği kamçılanır, yozlaşmış tabirle “network” denilen sosyal ağlar ve tanışıklıklar kurulur, bu bağlar pekişir, engellere karşı mücadele edilir ve iyi ya da kötü bir şekilde sonuca ulaşılır. Çoğu kâr amacı gütmeyen bu girişimler, kulüp başkanlığı ve çeşitli yöneticilikler yapmış ve yapmakta olan bir öğrenci olarak beni de, çevremi de içine çekmektedir. Başarılı olma ve takdir edilme hissiyatı bambaşkadır, o da ayrı bir durum.

Ancak, tüm bu aktiviteleri gerçekleştirirken, güzel vatanın her yerinde, yine üniversite öğrencileri tarafından, sizlerin pek fark etmediği başka bir mücadele daha gösterilmektedir. Yüz binlerce genç arasından seçilerek Askeri Okullara giren, ve herhangi bir sebeple ayrılan ya da ayrılmak zorunda bırakılan gencecik fidanlar, bu aralar uğradıkları haksızlıkları kamuoyu oluşturarak çok ciddi mercilere taşımaktadırlar.

Tanıştığınızda fark ettiğiniz eski askeri öğrenciler, aslında yanı başınızda birçok şeyinizi paylaştığınız arkadaşlarınız, durumlarını sonradan öğrendiğiniz dostlarınız, belki ilk tanıştığınızda bu durumundan haberdar olmadığınız sevgiliniz…

Aslında beklentiler çok masum. Bu güne kadar mağdur olmuş eski Askeri öğrencilerin, diğer devlet okullarında okuyan gençlerle tazminat konusunda bir tutulması, başka okullardan ayrılanlara ödetilmeyen meblağların kendilerinden de istenmemesi, yapılan askeri kamp, eğitim ve tatbikatların askerlik süresi hesaplanırken dikkate alınması ve çoğu askeri öğrenciye uygulanan “sıra dışı” eğitimler sonucu uğradıkları haksızlıkları gün yüzüne çıkarmak ve adalet!

Üniversitemizde (Pamukkale Üniversitesi) de 20’den fazla sayıda okumakta olan eski askeri öğrenciler var. Askeri Lise’den mezun olmuş, Harp Okulları’ndan ayrılmış üniversite öğrencileri, tıpkı benim gibi. Sadece Pamukkale Üniversitesi’nde değil, Türkiye’nin birçok üniversitesinde, ödemesi istenen milyarlarca liralık tazminat bedeliyle, sosyal yaşamda yer edinmiş, çoğu topluluk aktivitesinin altında imzası olan, biz ilginç, mücadeleci ve aktif tipler.

(Pamukkale Üniversitesi’ne konferans için gelen ve ilgiyle izlenen “Ahmet Şerif İzgören” de asker kökenli bir sivildir, bizim geçtiğimiz yollardan o da geçmiş ve bizim gibi –eminim ki çok daha ağır- bir karar vererek sivil hayatta ideallerini kovalamıştır.)

14 yaşından itibaren aynı kaderi paylaşan biz gençler birleşerek, seslerimizi milletvekilleri, bakanlar, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na bu günlerde daha da güçlü duyurmaktayız. Omuzlarımıza bindirilen tazminat bedelleri konusunda adil ve insancıl olunmasını isterken, uğradığımız haksızlıkların da bilinmesi için uğraşmaktayız. Daha da önemlisi, bir kamuoyu oluşturarak bu durumun olabildiğince fark edilmesini istedik. Ve bahsettiğim mücadele ruhunu, sadece üniversite toplulukları ya da iş hayatında göstererek değil; böyle bir koşuşturmacanın içinde göstermeyi amaçladık. 3 yıl öncesine kadar pek de bilinmeyen bu durumlar, artık köşe yazarlarına konu olmakta, televizyonda ve internette haberlere çıkmaktadır.

Her platformda konuşulmaya başlanan ve hakkında kanun teklifleri hazırlanan bu konu, bu kadar pozitif bir sinerji yakalamışken, ben de kendi çapımda, üniversite ve Denizli yerelinde, sizlerin de konudan haberdar olmasını istedim. Toplumun farkındalığı önemlidir, sizin de bir yakınınız aynı dertten muzdarip olmuştur ya da olabilir. Adalet isteyen gençlerin mücadelesine tanık olun!

Sırtındaki tazminat yüküne rağmen dimdik yoluna devam eden, bir yandan çalışıp bir yandan okuyan ve bir yandan da mücadele ederek sosyal yaşamda sağlam yer edinen biz gençler, kalabalıktaki idealist eski Askeri öğrenciler..

Selam olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir