Kuzeyin Pahalı Şehri Oslo

By | 09 Eylül 2012

 

0.5 litre su, 10 lira.
Peynirli hazır sandviç, 16 lira.

Bunlar market fiyatları.

0.5 litre bira, 24 lira.
1 porsiyon somon balığı, 70 lira.

Bunlar da orta halli bir mekanın menüsünde yazanlar.

Bu verdiğim fiyatlar, “aman ne güzel yerde yaşıyoruz, bizim ekonomimiz hamdolsun iyi!” şeklinde yorumlanabilir, ancak yazının sonunda bu düşüncenin ne kadar saçma olduğunu anlayacaksınız.

Kuzey ülkelerinden Norveç’in başkenti Oslo’ daydık 4 Eylül’de. Bileti ucuz denk getirip gitmiştik (Polonya/Gdansk’dan git – gel 80 lira).

 

Oslo / Norveç

Oslo / Norveç

 

Ancak havaalanına iner inmez, uçak biletinin ucuzluğunun acısı çıkacaktı, hissettik. Keza, en ucuz dolmuşu kullanarak havaalanından şehir merkezine geldik ve kişi başı 20 eurocuk ödeme yaptık.

Norveç’in ne kadar lüks bir ülke olduğunu, başkent Oslo’nun sıradan bir sokağında görmek mümkündü.

Mesela, bildiğiniz tost 10 euroydu!

Turist bilgilendirme ofisinden aldığımız broşürler ve haritalarla beraber şehirde gezintilere başladık. Bir turla değil de kendimiz gezmek istedik tüm şehri, kesinlikle turların pahalı olmasının bu kararımızda etkisi yoktu (!).

 

Turist Bilgilendirme Noktası / Oslo / Norveç

Turist Bilgilendirme Noktası / Oslo / Norveç

 

Oslo, mimari zevk ve insani ilişkiler adına mükemmel bir şehir. Genel tabirle “kartpostal gibi” sokakları var. Şehir merkezinin ana caddesinde,  sonu “Kralın Evi”ne ulaşan yolda yürürken, sol tarafımızda hükümet binasını görmekteydik. Önünde geniş ve yeşil bir park, parktaki bir bölümde bisiklet kiralama noktası ve tertemiz caddeler…

 

Hükümet Binası / Oslo / Norveç

Hükümet Binası / Oslo / Norveç

 

Şehirde ilk dikkatinizi çeken şey, oldukça fazla göçmenin burada yaşıyor oluşuydu. O kadar çok yabancı vardı ki, bunun nedenini ciddi ciddi düşünür olmuştuk.

Bir diğer dikkat çekici ve saygı uyandırıcı nokta ise, hiç abartmadan söylüyorum, kiminle konuşsak İngilizce biliyordu. Tezgahtarlık yapan kızdan bisiklet süren nineye kadar, herkes yabancı dil biliyordu.

 

Oslo / Norveç

Oslo / Norveç

 

Bizim İzmir/Alsancak’taki kordon gibi bir caddeleri var deniz kıyısında, güzel bir esintiyle birlikte yol alıyorsunuz gemilerin yanında. Manzarada ise, karşı yakada sizi bir kale karşılıyor. Saat kulesi ve opera binası ise şehre çok başka ve inanılmaz bir hava katıyor.

Opera binasından şehrin geneline hakim olacak görüntüyü yakalayabiliyorsunuz. Manzarası inanılmaz güzel, mimarisi ise birçok turistin ilgisini çekiyor.

 

Oslo / Norveç

Oslo / Norveç

 

Kralın Evi ise oldukça ilginç ve görülmeye değer. Bina devasa, hemen önündeki yol ise Oslo ana caddesinin tümüne hakim bir konumda. Nöbet tutan askerler sizinle konuşuyor, kesinlikle güler yüzlü ve de yardımseverler.

 

Kralın Evi'nden Oslo Ana Caddesi'ne doğru / Oslo / Norveç

Kralın Evi’nden Oslo Ana Caddesi’ne doğru / Oslo / Norveç

 

Devlet tiyatrosunun hemen yakınındaki işlek caddede, bir mekanda zaman geçirmeye karar vermiştik. Lübnanlı barmen Türk olduğumuzu öğrenince hemen daimi müşterisi olan başka bir Türk’ ü buldu ve yanımıza gönderdi. Talat Abi’yi burada tanıdık, muhabbeti de bir hayli sürdü bizimle.

 

Devlet Tiyatrosu / Oslo / Norveç

Devlet Tiyatrosu / Oslo / Norveç

 

Sabaha karşı da otobüs terminalinde gözümüzü 1-2 saatlik uykudan açtık ve havaalanı için yola koyulduk.

Girerken pasaportunuza bile bakmayan Norveçliler, çıkarken uyuşturucu araması yapmaktaydılar.

Gelelim refah düzeyine ve yazının başında bahsettiğim ekonomik duruma. Burada insanlar huzurlu, hallerinden memnun. Çok çalışıyorlar, kiralar ve diğer ücretler de yüksek. Ama o kadar yüksek maaşlarla çalışıyorlar ki, kimse 2000 euroluk ev kiralarına ya da 6 euroluk şişe su fiyatlarına itiraz etmiyor.

Devlet vergisini çatır çatır alırken, vatandaşına da hak ettiğini fazlasıyla veriyor.

İlla örnek isteyen okuyucular burayı dikkatle okusunlar; restoranda çalışan yeni yetme bir garsonun başlangıç maaşı 3000 – 4000 euro arası.

(Altlarında son model Maserati ile gezen iş adamları, mühendisler ve diğer çalışanları saymıyorum bile.)

 

Nobel Barış Merkezi / Oslo / Norveç

Nobel Barış Merkezi / Oslo / Norveç

 

Yöneticiler halkı nasıl çalışmaya teşvik edeceklerini, böylece de refah ve huzurun arttırılıp, suç oranının da nasıl en aza indirileceğini çok iyi biliyorlar.

Bizim pek alışık olduğumuz bir sosyo-ekonomik sistem değil yani.

Hani bilmem anlatabildim mi…

Aklımızda bir çok yenilik, huzurlu insanlar, güzel manzaralar, ilginç yaşam tarzları ve tabi ki pahalı yaşam kaldı dönerken.

Norveç, anlatılanlar kadar görülmeye değer..

 

Oslo / Norveç

Oslo / Norveç

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir