Nagold Gençlik Değişim Programı – 2 (Stuttgart)

By | 10 Ekim 2011

Tubingen

3. günün sabahı, kahvaltının ardından, hala açmamış olan güneşin ve sabah ayazının eşliğinde, öğrenci şehri olan Tubingen’e doğru yola çıkmıştık. Aracımızı kullanan rastalı Alman arkadaş, kendi çapında yaptığı ilginç esprilerle kırılırken, biz hala uyuklamaktaydık.

Tubingen’e geldiğimizde, şehrin içinde bir yarış olduğunu fark ettik. Yolun kenarındaki müzik grubu, maraton koşan insanların tempolarını artırmak için “tam tam” çalıyorlardı. Liderleri siyahi, grubun da tamamıyla bayanlardan oluştuğu bu ilginç grup ve gösteri, bir yandan da o soğukta don paça koşan atletler…

İlginç bir şehir olduğu bu kareden belliydi.Tubingen Meydan / Almanya

Almanya’nın en eski üniversitesi olan Eberhard Karls University, yaklaşık 500 yıllık bir yapı olması nedeniyle oldukça görkemli ve gizemli gelmişti gözümüze. Tabi bizdeki Türk zihniyeti, hemen hemen her noktada ilginç pozlarla fotoğraf çektirmek olduğu için, üniversite hakkında pek de kayda değer bilgi alamamıştık. Ancak manzarası ve mimari süslemelerinin mükemmel olduğunu gözlemlemek pek de zor değildi.

Üniversite gezisinin ardından, şehri dolaşıp insanları ve çevreyi gözlemleme şansımız oldu. Oldukça hareketli ve kalabalık olan Tubingen, gençlerin çoğu ihtiyacına cevap verebilecek türden bir kent. Meydandaki fast food, açık bar ve hediyelik eşyacıların yanı sıra, çokça mağaza da işlek caddelerde konuşlanmış. İnsanların dilediği yerden dilediği yiyeceği yediği ve dilediği içeceği içtiği, yağmurlu havada dahi dışarıda olmaktan zevk aldığı tatlı bir şehirdi.

Festivallerin gerçekleştirildiği, tamamen genç nüfusa hitap eden, sokakları süslenmiş hoş şehir Tubingen’den Nagold’a dönmeyi istememiştik.

Hatıra kalsın diye, Tubingen meydanında geri vermediğim bira bardağı da hala evimde durmaktadır ayrıca..

Yazının 3. bölümü için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir