Nagold Gençlik Değişim Programı – 4 (Stuttgart)

By | 17 Ekim 2011

5. güne, hafif bir kahvaltının ardından, güneşli fakat serin bir sabahla başladık. Kaldığımız yerin hemen arkasındaki lise düzeyindeki okula, öğrencilerle tanışıp farkı kültürlerin bir araya gelmesini sağladık. Politikadan sosyal hayatlara, dışarıdan birinin gözüyle baktığımız ülkelerimizi karşılıklı olarak değerlendirdik.

16 – 17 – 18 yaşlarındaki Alman gençlerle yaptığımız muhabbetlerde, şunu açıkça anlıyorum ki, bizim gençlerimiz gelecek ile ilgili çok daha planlı ve düşünceli! Alman gençler, bırakın meslek seçimini, okuyacakları bölüm ya da hayattan beklentileri konusunda hemen hemen hiçbir fikre sahip değiller. Ancak avantajları şu, ülkelerindeki eğitim sistemi, bu plansız adamları bile zengin edebilecek derecede gelişmiş düzeyde. Yani Almanların gelişmişlik ve refah düzeyleri, bizim gençlerimizden daha iyi bir nesile sahip olduklarından değil, eğitim sistemlerinin en patavatsız adamı bile lükse kavuşturabilecek yönlendirmeleri yapmasından kaynaklanmaktadır.

 

Nagold Okul Ziyareti / Stuttgart / Almanya

Nagold Okul Ziyareti / Stuttgart / Almanya

 

Tüm sohbetlerin üzerine, hediye ettiğim anahtarlıklarla 2 Hans’ı Galatasaray camiasına kazandırdıktan sonra, gezi turumuz dahilinde Nagold’da bir dağ başında konuşlanmış tarihi bir kaleye çıktık. Ağaçlıkların içinde yaptığımız tırmanış oldukça zevkliydi. Bulduğumuz hemen her boşluktan Nagold manzarasının keyfini çıkardık. Kaleye vardığımızda edindiğimiz çeşitli bilgiler ve çektirdiğimiz fotoğrafların ardından yorgun argın günümüzü tamamladık.

 

Nagold Kalesi / Stuttgart / Almanya

Nagold Kalesi / Stuttgart / Almanya

 

Stuttgart

Mercedes-Benz arabalarıyla dolu, 8 katlı bir binanın girişindeyiz. Bir bina dolusu Mercedes. İlk üretilen arabadan son model fantezi arabalarına kadar onlarca araba ve simülasyonlar.

 

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

 

Son katlarından, Stuttgart profesyonel futbol takımının antreman sahalarını ve Mercedes-Benz Arena Futbol Stadı’nı görmek de mümkün. Hemen hemen tüm arabaların önünde fotoğraf çektirirken, bir yandan da kulaklıklarımızdan İngilizce olan araba tanıtımlarını ve teknik bilgilerini dinlemekteydik.

 

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

 

Binanın iç dizaynı mükemmeldi. Özel üretim araçlar da bu müzede sergilenmekteydi.

 

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

Mercedes Müzesi / Stuttgart / Almanya

 

 

8 katı sırayla gezip, F1 araçlarını ve kıyafetlerini bile gördükten sonra, Murat Hoca, Hakan ve ben Mercedes-Benz Arena’nın yolunu tutmuştuk. Her yerde olan Türkler, burada da karşımıza çıkmış, stada girmek için konuşmaya çalıştığımız adam bizim Türk olduğumuzu anlamış ve Türkçe konuşmaya başlamıştı. Cuma günü maç olacağından dolayı, kapılarına dayandığımız arenaya giremedik, taraftar dükkanında kendimizi Stuttgart ürünleriyle avuttuk.

Müzenin önünde diğer arkadaşlarımızla buluştuktan sonra, merkeze giderek bu güzel kenti gezdik, sokak sanatçılarını dinledik. Merkezi bir caddede tur atarken, “Leylim Ley” ezgilerini duymak bile mümkündü. Yelda ve Özlem’in bitmeyen alışverişlerinden de onları alıkoyarak, gece vakti Nagold’a geri döndük.

Son gece/TÜRK Gecesi

Ertesi sabah memlekete döneceğimizin bilinciyle, son gecemizde, planlı olarak yaptığımız Türk gecesi icra edilecekti. Sami Hoca’mızın Gerd ve Kathrin’e getirdiği hediyelerle gönülleri bir kez daha fethettik. Ben ve Hakan gece boyu konuklara gitar çaldık, şarkılar söyledik. Mr. Gerd’e “Şerefe!” demeyi öğreterek, Türklüğe adım attırmak da ayrıca mutluluk kaynağıydı!

 

Nagold Son Gece / Stuttgart / Almanya

Nagold Son Gece / Stuttgart / Almanya

 

Büşra, Elvan ve Ayşegül’ ün mükemmel halk oyunu gösterilerine, Esra’ nın da yanı sıra, Alman kız arkadaşlarımız da eşlik etmişti. Ahmet’ in gece boyu sürdürdüğü slayt gösterileri ve müzikler de çok güzeldi. Yelda’ nın yaptığı yemekleri fazladan yemek için sıraya girmiştik. Sabaha karşı tüm bu şenliklerimizi bitirdik, valiz hazırlıklarımız başladı.

 

Nagold Son Gece / Stuttgart / Almanya

Nagold Son Gece / Stuttgart / Almanya

 

Ertesi sabah Youz’a veda ederken, geride çok güzel bir hafta bıraktığımızın farkındaydık. Ve bu sürede bizler de proje grubu olarak birbirimize çok alışmıştık. Stuttgart’tan havalanırken, neşemiz yine yerinde olsa da, çok özlenecek şeyin geride kaldığının farkındaydık.

 

Nagold / Stuttgart / Almanya

Nagold / Stuttgart / Almanya

 

İzmir’den Denizli’ye doğru yola çıktık, Özlem’in düşürdüğü telefonu, kısa süreli moral bozukluğu yaratsa da, telefon bulunduktan sonra hoplaya zıplaya aramıza dönmesi bizler için neşe kaynağı olmuştu. Artık tatlı bir yorgunluğa sahiptik. Tekrar görüşmek üzere sözleştik, vedalaştık. Rüya gibi geçen ve eğlencesiz hemen hemen hiçbir vaktin geçmediği bu bir haftayı ve orada kurduğumuz arkadaşlıkları hep hatırlayacağımıza emindik. Almanya ve Fransa, bizler için yeni ufuklar açmış ve güzel bir tecrübe olmuştu.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir