Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır?

By | 14 Ocak 2016

En çok tüketilen temel besin maddelerinden biri de peynirdir. Hem kahvaltıda, hem salatalarda peynir çeşitleri kullanılabilir. Ancak peynirler doğru saklanmadıklarında çabuk bozulabilirler. Bunun için de peynirlerin nasıl saklanacağına dair ipuçlarını bilmek gerekir. Üstelik beyaz peynir, kaşar peyniri gibi farklı peynir türlerinin saklama koşulları da farklılık gösterir. Peki, peynirlerin uzun süre saklanabilmesi için dikkat edilecek önemli noktalar nelerdir? Kısacası, Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır?

Genel Olarak Peynir Nasıl Saklanmalıdır?

Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır Kabuklu Peynirler

* Peynirin saklandığı ortam sürekli olarak hafif rutubetli olmalıdır. Aynı zamanda bu ortam havadar, karanlık ve serin (5 ila 8 derece arası) tutulmalıdır. Bu şartların sağlandığı ortamda peynir hem bozulmadan uzun süre saklanır, hem de durduğu yerde olgunlaşır. Fakat evlerde bu tür ortamları yaratmak zor olduğu için buzdolaplarından yardım alınır.

* Eğer satın alınan peynir fabrikasyon ürünü ise, buzdolabının üst raflarına doğru bölgelerde, yani daha soğuk olan yerlerde saklanmalıdır. Eğer doğal bir peynir alınmışsa, sebzelik gibi daha az soğuk olan yerler saklama için tercih edilir. Ancak peynirler hiçbir şartta buzluğa konmamalıdır.

* Peynirin saklanmasında peynir türü de çok önemlidir. Örneğin salamurasından ya da paketinden çıkarılan beyaz peynir en fazla 2 hafta içinde lezzetini kaybeder; fakat sert kaşar peynir birkaç hafta dayanabilir.

* Buzdolabında saklanacak olan peynir kapalı bir kapta ya da ambalaj malzemesine sarılı şekilde tutulmalıdır. Bu koruma uygulamaları peynirin lezzetini ve kıvamını korumada yardımcı olacaktır. (Ancak keçi peyniri gibi özel peynirler sarılmaya gerek kalmadan, serin ve gölge ortamlarda saklanabilir.)

Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır Kabuklu Peynirler

* Kalıp halinde alınan peynir, kısa zaman içinde ne kadar tüketilecekse o kadarlık kesilmelidir. Bu işlemin ardından küçük parça ayrı bir kapta, büyük ve dilimlenmemiş peynir kalıbı ise ayrı bir kapta saklanmalıdır. Bu işlemin amacı ise peynirin sürekli olarak dışarıya çıkarılıp tekrar dolaba alınmasının önüne geçmektir. Isı değişimi yaşayan peynirler çabuk bozulurlar.

Yukarıdaki genel bilgilere ek olarak, bazı peynir türlerine göre özel saklama koşulları da oluşabilir. Söz konusu özel koşullar ise şu şekilde sıralanabilir;

– Beyaz Peynir Nasıl Saklanır?

* Beyaz peynir yumuşak ve tuzlu bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı etkisini kaybetmemesi için salamura suyu içinde satılırlar.

* Sadece beyaz peynirler yemeden önce yıkanırlar. Diğer peynirler su ile temas ettiğinde aromalarını kaybederler ve lezzetleri azalır.

* Ambalajından çıkartılan beyaz peynir yeniden saklanmak için az tuzlu su içine konulabilir. Tuzlu su, salamura görevi görecektir.

– Kaşar Peynir Nasıl Saklanır?

Peynir Nasıl Uzun Süre Saklanır Kabuklu Peynirler

* Kaşar peynir sert bir yapıya sahiptir ve diğer peynirlere göre daha uzun süre bozulmadan dayanabilir. Ancak yine de kaşar peynir yenebilecek kadar kesilmelidir ve büyük kalıp sürekli dolapta kalmalıdır. Ayrıca, kaşar peynir streç filme sarılmadan önce kağıt havluya sarılır. Bu şekilde nemden daha çok korunur ve ömrü uzar.

– Kabuklu Peynirler Nasıl Saklanır?

* Kabuklu peynirler kabukları temizlenmeden saklanmalıdır. Tüketim anından hemen önce yenecek kadar olan peynirin kabuğu temizlenmelidir. Eğer tüm kabuk ilk anda temizlenirse, peynirin hava ve nem ile teması daha çok artar ve peynir çabuk bozulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir