Rusya’nın Devşirme Evladı Kaliningrad

By | 18 Eylül 2012

 

Dünya’nın gezilip görülecek ülkeleri arasında şüphesiz ki Rusya’nın adını anarsınız. Ancak Moskova ya da St. Petersburg dışında pek de Rus şehri bilinmez insanlarımız arasında. Hatta Kaliningrad desem, “o neresi hacı?” diye de sorarsınız belki kendi kendinize.

Rusya’nın en batı noktası..

Avrupa topraklarındaki tek Rus kara parçası..

Ünlü Alman filozof Immanuel Kant’ın yaşadığı ve şu an mezarının bulunduğu tarihi şehir..

 

Kant Adası / Kaliningrad/ Rusya

Kant Adası / Kaliningrad/ Rusya

 

Almanlar Königsberg diyor şehre; Ruslar Kaliningrad!

Aslında ikisi de aynı anlama geliyor: “Krallar şehri.”

Şehre geldiğinizde, eğer Rusya’nın ekonomik ve siyasi gücünü gözünüzde çok büyütmüş iseniz büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Çünkü tramvaylar, otobüsler ve diğer kara araçları oldukça eski modeller. “Moskova sanki burayı önemsemiyor” gibi düşünsek de aslının öyle olmadığını Rus rehberimiz Lena’dan öğreniyoruz.

(İnternetten tanıştığımız ve bize bütün şehri gezdiren Lena’cığımıza selamlar!)

 

Kaliningrad / Rusya

Kaliningrad / Rusya

 

Moskova ve o ayardaki birkaç büyük şehir dışında tüm Rus şehirleri bu şekilde eski püskü araçlarla doluymuş ve hükümet gerekli yardımları belediyelere yapmıyormuş.

(Ne kadar doğrudur bilinmez ancak ben Moskova’ya gidip orayı da görmeye niyetliyim.)

Şehrin her noktasında görülmesi gereken heykeller ve tarihi yapılar mevcut. Lenin ve Kant heykelleri, savaş abideleri, su altı müzeleri, büyük katedral, Amber Müzesi ve niceleri..

 

Immanuel Kant' ın Mezarı / Kaliningrad / Rusya

Immanuel Kant’ ın Mezarı / Kaliningrad / Rusya

 

İlk gittiğimiz yer, Immanuel Kant’ın mezarı. Kant, Bilgi kuramını öne çıkartarak bilimin nesnel ve tarafsız olması gerekliliği ile ilgili çalışmalar ve fikirler öne sürmüş ünlü filozof. (Ne kadar manidar! Neyse..)

Mezarın ve katedralin bulunduğu adaya köprülerden geçerek ulaşıyorsunuz.

 

Amber Müzesi / Kaliningrad / Rusya

Amber Müzesi / Kaliningrad / Rusya

 

Bir diğer varış noktamız, Amber müzesi. Kehribar taşı diye bilinen sarı-kırmızı-turuncu tonlu taşların dünyadaki merkezi burası. Hem kolyeleriyle, hem de içinde böcek ve sinek fosillerini barındıracak kadar eski çağlardan kalan bu taşlarıyla bölgenin önemli bir turistik değeri. (Annelerimiz ve sevdiğimiz diğer kadınlar için alışverişimizi yapıyoruz tabi.)

 

Savaş Müzesi / Kaliningrad / Rusya

Savaş Müzesi / Kaliningrad / Rusya

 

Şehirde çok fazla tarihi kapı var, biri de “Gate of Queen” diye bilinen ve yeni evlilerin törenleri gereği ziyaret ettikleri tarihi yapı. Yapının üstünde bulunan 3 adam, zamanın Prusya ve Alman krallarını temsil ediyor.

 

Gate of Queen / Kaliningrad / Rusya

Gate of Queen / Kaliningrad / Rusya

 

Tam bu sırada dikkatimi binaların ortalarındaki boşluklu yapılar çekiyor. Bu çok acayip diyorum, ancak bu mimari tarzın “şehirde yaygın olduğu ve Almanlar’dan kaldığı” cevabını alıyorum.

 

Kaliningrad / Rusya

Kaliningrad / Rusya

 

Şehrin diğer simgelerinden biri de Kant Üniversitesi. Hemen karşısındaki adada “Balıkçılar Köyü” ve diğer adada da bir açık hava müzesi.

Yeri gelmişken iklimden bahsedeyim. Çok ülke ve bir çok şehir gezdim ancak yağmurun bu kadar dengesiz yağdığı ve sanki Tanrı’nın sizinle alay ettiği başka şehir görmedim. Tam da Mahsun Kırmızıgül kıvamında “Güneşi Gördüm” derken, bakıyorsunuz ki yağmur bastırıyor, siz şemsiyenizi açana kadar da yağmur dinmiş oluyor.

Hava şartları konusunda çizgi film gibi bir şehir.

Gece hayatı canlı, Rus kadınlarını da sanırım anlatmama gerek yok.

Evet evet, düşündüğünüz gibiler!

Şehrin genelinde Alman mimarisi hakim. Eski fakat büyüleyici yapılar var. Alman bir geçmişe sahip olduğundan dolayı da Rusça’dan sonra konuşulan belki de tek dil Almanca; çünkü İngilizce bilen neredeyse yok bazı okumuş gençlerden başka.

 

Mc Donalds / Kaliningrad / Rusya

Mc Donalds / Kaliningrad / Rusya

 

En çok ilgimi çeken şeylerden biri de McDonalds tabelaları. Zamanın komünist şehrinde, Rus harfleriyle (Kiril Alfabesi) yazılmış McDonalds tabelaları görmek sizi biraz düşündürüyor, kapitalizmin günümüzdeki gücü ve sinsiliğine şahit oluyorsunuz.

Kaliningrad bizim için için ilginç bir tecrübe oldu, ancak benim Moskova hayalim hâlâ taze. Rusya’yı görmek yetmiyor, başkentine de yolculuk yapma gereğini hissediyorsunuz. Şehir rahat, fiyatlar da normal olunca gezme iştahınız iyice kabarıyor.

Rusya hazır bizden vize istemiyorken ve hali hazırda sıcak savaşlar başlamamışken gezin dostlar, fırsatınız varsa gezin ve farklı yaşam şekillerini görün!

Çünkü hayatımız sadece bir tane ve sanırım fazla zamanımız da yok..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir