“Seconds Of Life.. What If..” Projesi – 1

By | 08 Şubat 2012

Bir hafta süren AlmanyaFransa seyahatimi bile 3 parçada anlatmaya çalışmış biri olarak, “2 haftalık bu projeyi acaba kaç bölümde bitirebilirim” diye çok düşündüm. Sizi sıkmadan, bütün olaylara bir kuple değinerek, bulunduğum ülkelerin şehirleriyle ilgili bir takım gözlemlerimi de aktararak, yine olabildiğince neşeli bir yazı olacağı ümidiyle klavye başına oturuyorum.

Kültürlerin kaynaşması amacıyla, gençlerin insanlık adına bir takım çalışmalarda bulunduğu Avrupa Birliği projelerinden birine katılmak üzere, o güne kadar hiç tanımadığım grup arkadaşlarımla, 16 Ocak sabahı İstanbul Atatürk Havaalanı’nda buluştuk.

Seconds of life.. What if..” adlı proje, Litvanya’nın Kaunas şehrinde gerçekleşecekti. Litvanya’ya, Letonya’nın başkenti Riga üzerinden geçecektik. Projeye katılımım o kadar ani olmuştu ki, proje detaylarını yolda öğrenmiştim.

Havaalanında buluşan biz 7 genç, bir yandan birbirimizi tanımaya çalışırken, bir yandan da bu ilginç deneyimin nasıl bir şey olacağını düşünmekteydik. İşlemlerin ardından yolculuğumuz başladı. Riga’ya yaklaşık 3 saat sonra varmış olacaktık. Ve üstümüzde kat kat kazaklar, ceketler vb… Malum Baltık ülkeleri, en sıcak günün 10 derece civarında geçtiği, geceleri sokakta binlerce yaşayan kardan adam görebileceğiniz yerlerdi.

Freedom Monument / Riga / Letonya

Freedom Monument / Riga / Letonya

Riga’da küçük bir şehir turu atıp Kaunas’a geçecektik. Etrafı keşfedip plansız şekilde dolanırken, bir yandan mimarileri inceliyor, bir yandan da insanların hayat tarzına dikkat ediyorduk.

Letonya ile ilgili bir takım bilgileri de sanırım bu noktada vermeliyim. Başkent Riga, soğuk bir şehir olmasının yanı sıra, özene bezene yaratıldığı belli olan Leton bayanlar ve ısınmak için sürekli içen erkeklerden kurulu bir topluma sahip. Ayrıca, eğitim düzeyleri o kadar iyi olmalı ki, sokakta bizden para isteyen dilenci bile İngilizce konuşabiliyor! Ve ülke oldukça pahalı, 1 Lats yaklaşık 1,5 Euro yapıyor. Meydanda bir Azeri Türk bizimle konuşuyor, başka bir hediyelik dükkanında çalışan İzmirli genç ise bize yol yordam gösteriyor. Anlıyoruz ki Türkler her yerde, şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz.

Şehir merkezinde geçirdiğimiz zamanın ardından, Litvanyalı rehberimiz bizi havaalanına götürdü. Ülkeye yeni gelen İtalyan ve Portekiz gruplarıyla buluştuktan sonra, yaklaşık 4-5 saat süren Kaunas yolculuğumuz başlamış bulunmaktaydı.

Riga Uluslararası Havaalanı / Riga / Letonya

Riga Uluslararası Havaalanı / Riga / Letonya

Yolda, araç içerisinde küçük bir kaynaşma-tanışma etkinliğinin ardından, projenin gerçekleştirileceği çiftlikte gözlerimizi açtık. Her yer kar, gece saat 12 civarları, buz gibi bir soğuk… Bizden önce gelip bizi bekleyen Romanyalı, Danimarkalı gruplar içerideler. Geyik boynuzlarıyla donatılmış duvarlar, adına kahve dedikleri fakat asla kahve olmayan ilginç siyah ve taneli bir tür içecek ve daha nice ilginçliklerin arasında, ısınmaya ve diğer katılımcılarla tanışmaya çalışmaktaydık.

Güzel bir hoş geldin sohbetinin ardından odalarımıza yerleştik. Sabah 10’da projenin ilk etkinlikleri başlayacaktı, uzun yolculuğun üzerine dinlenmek zorunda olduğumuzu hissettik. Burak, Engin ve ben bir oda; Betül, Tuğçe ve Tuğba diğer oda olacak şekilde bölündük. Yunus da oda arkadaşları olarak Romanyalı gençleri seçmişti.

Memleketten binlerce mil uzakta, gözlerimizi yorgun geceye kapattık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir