“Seconds Of Life.. What If..” Projesi – 2

By | 20 Şubat 2012

 

Kaunas’a geldiğimizin ertesi günü ve hemen hemen her sabah şu şekilde başlamaktaydı; karla kaplı bembeyaz bir bahçeyi gören pencerelerimiz hafif açık, biraz dağınık odamızın kapısını sürekli çalan panik halindeki Polonyalı arkadaşlarımız, kahvaltıyı kaçırmış olmanın verdiği huzursuzlukla uyanmaya çalışan bünyelerimiz..

Sabahları yapılan küçük “energizer”lar (ısınma oyunları) ile kendimize getirilmeye çalışılıyorduk. Bu oyunlar bazen aralıksız yağan karın altında yapılmaktaydı. Çoğu oyun çocukça ve saçma gelse de, aslında 7-8 milletten gencin kaynaşabilmesi için planlanmış hoş sayılabilecek aktivitelerdi.

 

Kaunas / Litvanya

Kaunas / Litvanya

 

Gündüz vakti çalıştığımız senaryolar ve oynadığımız tiyatro oyunları (ki biz Türklerin mükemmel oynadığını söyleyebilirim) bizi yavaş yavaş proje konusu olan film çekimine hazırlamaktaydı. Tüm çalışmaların üzerine oldukça acıkıp yemek saatini bekler olmuştuk.

Yemeklerle ilgili çok konuşmak istemesem de, sanırım biraz bahsetmek ve oralara gidecek arkadaşları uyarmak niyetindeyim. Litvanya yemekleri kelimenin tam anlamıyla “facia”! Pilavı bol sulu yiyorlar, pilava ketçap sıkıp soslu pilav diye farklı bir yemekmiş gibi size sunuyorlar, aynı şeyi makarnalara da yapıyorlar ve salataları hep pörsümüş sebzelerden oluşuyor. Ayrıca bildiğimiz beyaz ekmek biraz zor bulunuyor, onlar daha çok anasonlu ekmek denilen siyah ve ilginç tatlı bir ekmek yemeyi seviyorlar. Biz de hemen hemen her öğün kendimize menemen ya da patates kızartması yaparak hayatta kalmaya çalışıyorduk.

 

Cooked Bread with Cheese / Kaunas / Litvanya

Cooked Bread with Cheese / Kaunas / Litvanya

 

Öğleden sonraları çalışmalar biraz daha yavaşlıyor ve karşılıklı kültürleri ve yaşam tarzlarını anlamaya çalışan sohbetler başlıyordu. Şömine başında ya da kaldığımız büyük evin karlı bahçesinde bu hoş muhabbetlerden oldukça keyif alıyorduk.

 

Kaunas / Litvanya

Kaunas / Litvanya

 

Akşam yemeklerinden sonra genelde aktiviteler ya da oyunlar olmaktaydı. Gece gizli gizli yemek yapıp açlığı gidermek de oldukça keyifliydi. Zaten hiçbir gece erken yatma şansımız olmadı. Proje sorumlusu arkadaştan, proje boyunca kullanmak üzere gitar istemiştim. Neredeyse her gece saatlerce gitar çalıp şarkılar söyledik. Yunanlı arkadaşların “Her şeyi yak”, “Telli Telli” gibi şarkılara kendi dillerinde eşlik etmeleri, aynı şekilde “Çav Bella”yı Italyan arkadaşlarla bağıra çağıra söylemek ve “Nothing Else Matters”a her milletin katılmasından sonra, biz de herkese “Tamirci Çırağı”nı öğretebilmiştik. Orda da anladık ki, müziğin dili, dini, milleti yoktu; müzik evrenseldi. Bir Türk olarak onca çeşit insanın önünde gitar çalarken, onların bu şarkılara eşlik ettiğini gözlerinizle gördüğünüzde bu durumu anlamaktaydınız.

 

Kaunas / Litvanya

Kaunas / Litvanya

 

Kimi akşamlar, fırsat yaratıp Kaunas gecelerine akmaya çalıştık. Litvanya’nın 2. Büyük şehri Kaunas, gece hayatının hızlı ve insanların sürekli eğlence modunda olduğu, neşeli ve hoş mekanlarla doluydu.

Litvanya ile ilgili tek sevdiğim yiyecek, publarda çerez niyetine verilen kaşarlı sıcak ekmek parçalarıydı. Mükemmel bir aparatif diyebilirim.

Genel anlamda günlerimiz bu şekilde geçmekteydi. Kendi içimizde de çok eğlenceli, çok yakın ve sıcakkanlı olduğumuz için tüm gruplar içinde Türk grubu imrenilerek bakılan ve sevilen bir grup olarak görülmekteydi.

Her milletin hünerlerini ve yiyecek-içeceklerini sergilediği gecede ise, çoğu grubun masasının önü boşken, bizim masamızda sürekli mantı yendi, hünerli bayan arkadaşlarımızın yemekleri oldukça ilgi gördü, rakımızın tadına bakıldı ve halaylar çekilerek Türk bayrakları ile pozlar verildi.

 

Kaunas / Litvanya

Kaunas / Litvanya

 

Genel hatlarıyla oldukça eğlenceli ve sürekli etkileşimin hakim olduğu projede, artık somut adımlar atılmalı ve kameralar filmleri sarmaya başlamalıydı. Senaryoların netleştiği, rollerin belirlendiği akşamın ardından, repliklerin ezberlenmeye ve rollere bürünülmeye başlanması ve bir yandan da projenin son günlerinin yaklaşması, hepimizin üzerinde buruk bir heyecan yaratmaya yetmişti.

One thought on ““Seconds Of Life.. What If..” Projesi – 2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir