Süresi Biten Yeşil Pasaport Yerine Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

By | 20 Şubat 2015

Yurt dışı seyahatlerine çıkarken pek çok ülkede vize gerektirmeyen yeşil pasaport (hususi pasaport), süresi bittikten sonra kullanılamamaktadır. Özellikle kişinin anne veya babasından dolayı almaya hak kazandığı yeşil pasaport, belli durumlarda iptal olmaktadır. Yeşil pasaportun geçersiz sayıldığı durumlar aşağıda verilmiştir.

Yeşil Pasaportun Geçersiz Olduğu Durumlar

1. Kişinin öğrencilik halinin bitmesi

2. Kişinin evlenmesi

3. Kişinin sigortalı olarak çalışmaya başlaması

4. Pasaportun geçerlilik süresinin dolması

Bordo-Pasaport-Yeşil-Pasaport

Yukarıda verilen maddelerden herhangi biri gerçekleştiğinde, yasalar gereği anne ya da baba üzerinden alınan yeşil pasaport (umumi pasaport) iptal olur. Ancak bu iptal durumu, otomatik olarak gerçekleşmez. Eğer iptal koşullarından biri gerçekleşmişse, kişi pasaportunu Emniyet Müdürlüğü Pasaport Dairesi’ne götürerek teslim etmelidir. Böyle bir durumda söz konusu pasaport teslim edilmez ve bir seyahat sırasında kişinin bu durumu anlaşılırsa, pasaportun alınmasını sağlayan devlet memuru anne ya da baba soruşturma geçirme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Yani kısacası, devlet 2015 yılı şartlarında sizin SGK bilgilerinizle ya da okul bilgilerinizle, pasaport bilgilerinizi eşleştirerek pasaportunuzun geçerli olup olmadığına bakmasa da; yakalanmanız halinde başınıza büyük işler açılabilmektedir.

Süresi Geçen Yeşil Pasaport Teslim Edilirken Bordo Pasaport (Umumi Pasaport) Nasıl Alınır?

Pasaportunu yenilemek isteyen kişi, öncelikli olarak aşağıdaki işlemleri yapmalı ve belirtilen belgelere sahip olmalıdır;

1. Eski Pasaport; Süresi biten yeşil pasaportunu yanında getirecek

2. Para Yatırma Ve Makbuz; Kaç yıllık bordo pasaport (umumi pasaport) alacaksa o oranda ücreti ve defter bedelini toplu şekilde vezneye yatıracak; buradan aldığı makbuzu yanında saklayacak

3. Eski Pasaport İle İlgili Küçük Belge; Yeşil pasaportunu neden teslim ettiği ile ilgili olarak küçük bir belge dolduracak

4. Parmak İzi Kağıdı; Daha önceden parmak izinin olduğunu kanıtlamak için görevli memur eşliğinde sadece baş parmak izi alınacak ve sistemin kişiyi tanımasının ardından parmak izinin emniyette kayıtlı olduğuna dair kişiye belge verilecek

5. İlk İşlem; Pasaport müracaat bölümündeki görevli memura öncelikle pasaport teslim belgesi verilecek ve ardından kişinin eski pasaportuna delik açılarak yeniden kişiye bu pasaport teslim edilecek

6. İşlemlerin Tamamlanması; Pasaport müracaat bölümündeki görevli memura makbuz, parmak izi kağıdı, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik fotokopisi teslim edilecek; ardından buradaki görevli kişisel bilgileri kontrol edecek ve son bir belge çıktısı alarak kişiye imzalattıracak.

pasaport

Özetle;

* 1 Adet nüfus cüzdanı fotokopisi

* 2 Adet biyometrik fotoğraf

* 1 Adet harç ve defter parası yatırıldığına dair makbuz

* 1 Adet parmak izi kaydının olduğuna dair belge

* 1 Adet eski pasaportun teslim edilmesi için gereken evrak

Kişinin yanında bulunmalı ve görevli memura bu belgeler sırası gelince teslim edilmelidir.

Ardından pasaport muhtemelen 1 hafta gibi bir süre içinde, belirtilen adrese gönderilecek…

30 thoughts on “Süresi Biten Yeşil Pasaport Yerine Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

  1. Admin Post author

   @Mete, Ben randevu almadan gidip değişiklik yapmıştım. Evraklar ve fotoğraflar hazır olduğu sürece zorluk çıkarmıyorlar. Ancak hac kafilelerine ya da toplu organizasyonlara denk gelirseniz randevu gerekebilir, dikkat edin…

   Reply
   1. nur

    merhaba benim yesik pasaportum kapatıldı ama üzerine işleniş vizem vardı şimdi bordo pasaport çıkarcvagım zaman vizeyi nasıl işleyecem üzerine?

    Reply
 1. Koray

  Merhaba, şu an bordo pasaport sahibiyim ancak babamın üzerinden yeşil pasaport çıkarma hakkım hala devam ediyor. Aynı anda hem bordo hem yeşil pasaporta sahip olabilir miyim?

  Reply
  1. Admin Post author

   Koray Bey Merhaba,

   Aynı anda çift pasaport alamazsınız. Bordo pasaportunuzu teslim edip yeşil pasaport başvurusu yapmalısınız. Shengen için düşünüyorsanız bu daha avantajlıdır.

   Başka sorularınız varsa yanıtlayabilirim.

   İyi günler dilerim.

   Reply
 2. Gökçe

  Merhaba;
  Okulum bitti fakat yeşil pasaportumu daha sonrasında kullandım 25 yaş son diye biliyorum zaten pasaportumun son kullanma tarihi 25 yaşını doldurduğum doğum günü tarihim. Acaba okulun bitmiş olmasının bir faktörü bulunmamakta mıdır ?

  Reply
  1. Admin Post author

   Merhaba Gökçe Hanım,

   Verilen bilgilerde öğrenci olmak (sigortalı çalışan olmamak), bekar olmak, 25 yaşını aşmamak gibi noktalar var. Sizin pasaportunuz geçerlilik süresinde yaş ya da tarih ile ilgili bir sıkıntı bulunmuyor. Ancak öğrencilik bittiği için muallak bir durum söz konusu. Uygulamaya bakıldığında, öğrencilik bittikten sonra yeşil pasaportun otomatik olarak düşmesi gibi bir durum yok. Eğer sınırda ya da herhangi bir sebeple durumunuz tespit edilirse pasaportunuz iptal edilebilir, tabi bu düşük bir ihtimal. İçinizin rahat etmesi için ilinizdeki Emniyet Müdürlüğü’ne konu ile ilgili danışabilirsiniz.

   Reply
  2. Asli

   Merhaba. Benim yesil pasaportum var suan. Haziran 20 gibi okulla ilisigimi kesiyorum ve Agustos ta Almanyaya gitmeyi dusunuyorum. Pasaportta gecerlilik suresi 25 yasina kadar yaziyor zaten 23 yasimdayim ve donunce teslim etmeyi dusunuyorum.Havalimaninda herhangi bir sorun yasarmiyim?

   Reply
 3. Can

  Yeşil pasaportumun geçerlilik süresi 12 eylül 2015’ti. Haziranda 2015’te okulumu bitirdim. Yaşım 23. Pasaportumu yenilemek istiyorum. Ancak 3-4 ay sigortalı olarak çalıştım. Bu ay sigortamı kestireceğim. Bu yenileme işleminde bir sorun çıkarır mı?Daha önce de 2 ay sigortalı olarak çalıştım sonrasında da pasaportumu kullandım bir sorun çıkmadı. Bu sefer Bordo pasaporta geçmem şart mı? Teşekkürler.

  Reply
  1. Admin Post author

   Can Bey Merhaba,

   Yasal olarak “sigortalı olmamak, evli olmamak, yaşın 25’i geçmemesi ve öğrenci olmak” maddeleri var. Genel olarak yapılan yorumlar, anlık bir denetleme sisteminin olmadığını gösteriyor. Ancak şu an yaşınızın tutması, evli olmamanız ve çalışıyor olmamanız (sigortalı olmadığınızı düşünerek) zaten şartları sağlıyor. Sadece okulun bitmesi bir pürüz yaratabilir, çünkü sizden “öğrenci belgesi” isteyeceklerdir. Yüksek lisans yapıyor ya da açıktan okuyorsanız yeşil pasaportunuzu yeniden alabileceğinizi düşünüyorum. Eğer okul işi sorun olacaksa, muhtemelen bordo pasaport çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

   Dip not: Dönem arası olduğu için ilinizdeki bir üniversiteden uygun yüksek lisans bölümlerine göz atabilirsiniz.

   Reply
 4. Cem

  Merhabalar,
  Gideceginiz ulkelerin pasaport bitis suresine dair istekleri var bunlari goz onune almayi unutmayin + okulum bittikten 2 ay ve 4 ay sonra olmaz uzere yesil pasaportumu kullandim.
  Sigortali ise giren yesil pasaportlu gencin pasaportunu teslim etmesi zorunluymus emniyet pasaport subeden konustugum kisi soyledi bunu.( bir arkadasim teslim etmedi fazla fazla da gezdi kimse nereye demedi)

  Reply
 5. günce

  Merhaba ekim 2016da 25 yaşımı dolduracağım eylül 2015te yeşil pasaportumun süresi doldu hala öğrenciyim 25 yaşımı doldurana kadar yani 8 aylığına yeşil pasaporttan yararlanmam süresi biten pasaportumu uzattırmam mümkünmü?

  Reply
  1. Admin Post author

   Merhaba,

   Evet bu mümkün, doğrudan pasaport şube ile görüşmeniz ve gerekli işlemleri yapmanız halinde uzatmayı sağlayacaklardır.

   Reply
 6. Eren Gürsoy

  Bordo pasaportumda 10 yıllık ABD vize hakkım var. Yeşil pasaport alırsam bu hakkı kaybeder miyim? Bu hak yeşil pasaporta kendiliğinden yansır mı? Yoksa yeniden ABD konsolosluğuna başvurmam gerekir mi? Gerekirse bu başvuru sıfırdan yeniden vize başvurusu mı olmalı yoksa sadece eski hakkın yeni pasaporta yansıtılması mı olmalı

  Reply
 7. Emre

  İyi günler, 6 aylık yeşil pasaport için başvurdum fakat 4-5 ay sonra 25 yaşımı doldurmuş olacağım.
  1. Pasaportumda geçerlilik son tarihi doğum günü tarihim olarak mı yazar, yoksa 6 ay sonra mı?
  2. Eğer doğum günümü değil de 6 ay sonrasının tarihini yazarlarsa yaşımı doldurmama 2 ay kalsa da 3 aydan fazla geçerlilik hala olduğu için, 3 aylık geçerlilik isteyen ülkelere girebilir miyim?
  Yanıtlara acil ihtiyacım var :) Kolay gelsin :)

  Reply
 8. Emre

  İlk sorumun cevabını aldım, pasaport geldi, geçerlilik tarihi 6 ay sonrasını yazıyor :)

  Reply
 9. özgür

  Ben 21 yaşındayım ve bir zamanlar bir yerde çalıştığım için bordo pasaport aldım. Bordo pasaportum var, Şuan çalışmıyorum sigortam yatmıyor ve babamdan dolayı yeşil pasaport almak istiyorum bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim? Pasaportumu nasıl yeşile çevirebilirim? Cevap verirseniz çok sevinirim, bu işlemi biran önce yapmam lazım..

  Reply
 10. murat

  evlilik üzerinden yeşil pasaporta sahibim. Boşandım . yeşil pasaport iptal olurmu. kullanım suresi daha var.

  Reply
 11. Alp

  yeşil pasaportum yaş sınırından dolayı eylül ayında sona erecek fakat benim eylül ayında yurtdişina çıkmamı gerektiren bir organizasyon var bunun içinde pasaport numarama davet mektubu gönderilecek yeşil pasaportumun süresi bitmeden bordoya çevirebilirmiyim yapmam gereken işlemler nelerdir teşekkür ederim

  Reply
 12. emre kıtay

  merhaba yesıl pasaport sahibiyim teslim ettiğimde bordo pasaport almak istiyorum peki bu borda pasaport normal herkesin alacagı pasaport anlamına gelıyor dımı yani normal vatandas bıle gıtse bu pasaporttu alır sanırım dımı yanı özelliği olmuyor sanırım

  Reply
 13. Metin bulent cakar

  Esimden dolayı yeşil pasaportumuz var kızım 1998 nisan doğumlulise yeni bitti oğlum 2001doğumlu 5 yıllık yeşil pasaport vizesi 26 nisan 2016 da bitti vize almak için neler yapmamız gerek kızım yesilmpasaport alabilirmi

  Reply
 14. hazal

  merhaba,
  listedeki 1 Adet harç ve defter parası yatırıldığına dair makbuz
  * 1 Adet parmak izi kaydının olduğuna dair belge
  * 1 Adet eski pasaportun teslim edilmesi için gereken evrak

  yine Emniyet Müdürlüğü Pasaport Dairesinden mi alınacak acaba?

  Reply
  1. hazal

   ve bir de bunları ikametgah adresimizin kayıtlı olduğu şehirde mi yapmak zorundayız?

   Reply
 15. tuğçe

  Yeşil pasaportumu, sigortalı olarak çalışmaya başladığım dolasıyla kullanamayacağım.Vizesiz ülkeler için de bu geçerli midir?

  Reply
 16. Necdet

  Merhaba,

  Ben 25 yaşımı doldurdum ve yeşil pasaportumun süresi de bitti fakat halen yüksek lisans öğrenciliğim devam etmekte. Bu durumda yeşil pasaportumun süresini uzatabilir miyim? Uzatabiliyorsam kaç yıl süreyle ve hangi işlem ve belgeler eşliğinde uzatabilirim? Şayet uzatmam hiçbir şekilde mümkün değilse de benim durumumdaki biri hangi tür pasaporta başvurmalı? Son olarak da yeşil pasaport yerine alacağım bu yeni pasaportu alabilmek için ne gibi işlemler yapmalı ve veya belgeler toplamalıyım?

  Saygılarımla.

  Reply
 17. ali onat

  Selamlar, Yeşil pasaportumun süresi 06.02.2016’da dolacak ve ben kasım ya da aralık gibi yurtdışına çıkmayı düşünüyordum. Bir kaç araştırma yapınca pasaport geçerlilik süresinin daha fazla olduğunu okudum.
  Yardımcı olabilecek bilgi sahibi olan varmıdır.

  Teşekkürler.
  Ali Onat

  Reply
 18. Elif

  Benim yeşil pasaportumun geçerlilik süresi yakında doluyor. Fakat hakkım hala devam ediyor. Pasaportumu yenilerken babamdan belgemi almalıyım ? Kendisi ile aramız iyi değil ve o kağıdı vermeyecektir. Başka yolu yok mu acaba bunun ?

  Reply
 19. elif

  Merhaba,

  23 yaşındayım, bekarım, tam zamanlı bir işte çalışıyorum ama yükseklisans ve açıköğretime devam ediyorum. Tek başına sigortalı olma durumu sıkıntı yaratır mı?

  Reply
 20. Berna usta

  Stajyer avukatım anneden dolayı yeşil pasaportum var stajyer avukatken sağlık sigortası yapılıyor baro tarafından onun dışında başka bise yok pasaportumun üstünde geçerlilik tarihini 2013 e kadar gösteriyor yeşil pasaportum staj bitene kadar devam eder mi yoksa bordo mu almak zorundayım

  Reply
 21. vildan

  Merhaba yeşil pasaportumun geçerlilik süresi 2019’a kadar devam ediyor, ama öğrenciliğim haziran ayında bitiyor. Yeşil pasaportumu teslim etmek istemiyorum. Ama öğrenciliğim biter bitmez 6 aylığına yurtdışına gideceğim bu nedenle vizeye ihtiyacım olacak. Bu durum anlaşılır mı? Yeşil pasaportum üzerinden öğrenciliğim bitse bile vize alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir