Turşu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

By | 16 Ocak 2016

Yazın çıkan sebze ve meyveleri kış mevsimine taşıyabilmek için turşu kurulur. Turşunun harika tadı pek çok yemek ile de kombinlenebilir. Bundan dolayı yemek türüne göre turşular da servis edilir. Türk mutfağının geleneksel bir unsuru olan turşunun yapım aşamasında çok titiz davranılmalıdır. Çünkü kaliteli ve lezzetli turşular için saklama yöntemleri, sebze tercihleri gibi konular önemlidir. Peki, genel anlamda turşu nedir ve turşu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Turşu Nedir?

Turşu Nasıl Yapılır Püf Noktaları NelerdirBazı sebzeler ve meyveler mevsimine göre ortaya çıkarlar. Normal mevsiminin dışında üretilemeyen bu yiyecekler turşu şeklinde senenin her döneminde tüketilebilir. Genel anlamda turşu, bu sebze ve meyvelerin sirke ve salamura suyu kullanılması ile dayanıklı hale getirilmesidir. Kullanılan salamura suyu, bir nevi tuzlu sudur ve söz konusu sıvı içinde laktik asit fermantasyonu oluşur. Sebze ve meyveler daha dirençli bir hal alır. Bu işlemler basit gibi görünse de, lezzetli turşuların kurulması sırasında bazı noktalar kritik önem taşırlar…

Turşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kolesterolü düşüren, C vitamini taşıyan, besleyici ve lezzetli olan turşular için aşağıdaki uygulamalar titizlikle yapılmalıdır.

– Kullanılan Malzemelerin Seçimi

  • Turşusu kurulacak olan sebze ve meyveler özenle seçilmelidir. Zedelenmemiş, taze ve parlak kabuklu görünen sebze ve meyveler alınmalıdır. Bu sebze ve meyveler kesinlikle taze ve diri olmalıdırlar.
  • Turşuda kullanılacak olan tuz çeşidi ise iri taneli kaya tuzu olarak elde edilmelidir. Diğer tuzlar sağlıklı sonuçlar için yeterli değildir. Tuz miktarının belirlenmesinde ise yumurta metodu kullanılabilir. Tuzlu suya atılan taze yumurta havada kalıyor ise suyun içindeki tuz miktarının yeterli olduğu anlaşılır.
  • Turşu için kullanılacak olan su ise kesinlikle önce kaynatılan, sonra da soğutulan içme suyu olmalıdır.
  • Turşular cam kavanozlarda saklanmalıdır. Plastik kaavanozlar sağlık açısından yararlı olmadığı gibi lezzeti de bozarlar.

– Malzemelerin Oranları

  • Kullanılan her 5 litre tuzlu su için 500 ml. üzüm sirkesi ve 1,5 baş sarımsak yeterlidir. Bu karışıma isteğe bağlı olarak 1 çay bardağı kadarlık toz şeker eklenebilir.

– Yapılma Aşamasındaki Önemli Detaylar

  • Turşunun içine kereviz yaprakları, tane karabiber gibi ek ürünler konabilir. Bu şekilde daha lezzetli ve aromalı turşular elde edilir. Kereviz yaprağının kavanozda en üste yerleştirilmesi, turşunun hava almasını da engeller.
  • Sebze ve meyveler iyi şekilde yıkanmalı, ardından da üzerlerinde iğne ile ince delikler açılmalıdır. Bu şekilde turşu suyu ile meyve özü birleşecektir.
  • Güneş almayan ve serin olan bir ortamda cam kavanozların saklanması sağlanır. Kavanozlar her gün birkaç defa çalkalanır. 2 hafta içinde turşu hazırdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir